Kalkulator zapotrzebowania kalorycznego CPM

Poniższy kalkulator zapotrzebowania kalorycznego pozwoli Ci na obliczenie wskaźnika CPM, który pokazuje dobową ilość kalorii jaką potrzebuje Twój organizm, aby utrzymać aktualną masę ciała.

 

 

Czym różni się CPM od BMR?

BMR (basal metabolic rate) to wskaźnik podstawowej przemiany materii. Innymi słowy BMR pokazuje ile kalorii potrzebuje organizm, aby zachować podstawowe funkcje życiowe. W polskiej nomenklaturze możemy się spotkać ze skrótem PPM, czyli podstawowa przemiana materii. Pod żadnym pozorem nie powinno się schodzić poniżej poziomu PPM, gdyż zagraża to naszemu zdrowiu.

CPM (całkowita przemiana materii) to wskaźnik pokazujący dobowe zapotrzebowanie kaloryczne w ilości pozwalającej zachować dotychczasową wagę. W odróżnieniu od BMR bierze on dodatkowo pod uwagę stopień aktywności fizycznej.

Wskaźnik CPM jest znacznie bardziej praktyczny od BMR. Dlaczego?

Po pierwsze BMR pokazuje tylko ile musimy przyswoić kalorii, aby przeżyć, co jest mało miarodajną informacją dla osób, które np. chcą zredukować swoją masę ciała.

Po drugie, wyobraźmy sobie, że mamy dwie osoby o takim samych wieku, wzroście i wadze. Zatem kalkulator zapotrzebowania kalorycznego BMR pokaże w obydwu przypadkach takie same wartości. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę, że jedna z osób prowadzi bardzo aktywny tryb życia, to w rezultacie jej dzienne zapotrzebowanie kaloryczne będzie istotnie się różniło od osoby o biernym stylu życia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *